“Kindel linn” – kirikupäevad Keilas


REEDE 20.10

Koht: Keila Miikaeli kirik (Keskväljak 1)

19.00 Kirikupäevade avamise kontsert-palvus. Pille Metsson (orel), Marika Pabbo (sopran) ja Kristjan Kannukene (elektrikitarr).

 21.30 Taizé palvus

 

LAUPÄEV 21.10

Koht: Keila Kultuurikeskus (Keskväljak 12)

09.30 Piiblitund. Arne Hiob, „Johannese ilmutusraamat“

11.00 Konverentsi avamine

11.15 Ettekanne 1. Saara Kinnunen (Soome), „Perekond Lutheri pilgu läbi“.

NB! Toimub S. Kinnuneni raamatu “Igatsus isa järele” esitlus.

12.45 Ettekanne 2. Timo Junkkaala (Soome), „Vääritimõistetud Luther“

13.30 Lõuna

 14.30 Arutelud rühmades

15.30 Kontsert. Kõneleb peapiiskop Urmas Viilma. Keila koguduse ansambel Miikael, Misjonikoor, Tallinna Ühisgümnaasiumi koor

19.00 Noorteprogramm

* Kultuurikeskuse päevase programmi ajal on korraldatud lastehoid ajavahemikus 9.30-17.00.

 

PÜHAPÄEV 22.10

Koht: Keila Miikaeli kirik (Keskväljak 1)

11.00 Jumalateenistus armulauaga. Jutlustab piiskop Tiit Salumäe. Kaasa teenivad Lääne-Harju praostkonna muusikakollektiivid

Luterluse ja Keila kirikupäevade teemal kuula Pereraadio saadet “Meie misjon” 

 

EELK Misjonikeskuse ajakirjas “Meie Misjon” ilmus kirikupäevade teemaline intervjuu koguduse õpetaja Marek Rootsiga.

Kust tuli mõte korraldada sel sügisel kirikupäevad?

Idee tuli Keila koguduse abiõpetaja ja misjonäri Juha Väliaho poolt rohkem kui aasta tagasi. Eks peamiseks ajendajaks oli muidugi usupuhastuse juubeliaasta. Kuna Keila lähistel asus kunagi Martin Lutheri vägev mälestussammas, siis tundsime, et meil on isegi teatud kohustus midagi suuremat korraldada. EELK Misjonikeskus asus ideed kohe toetama – ja kuna meil on keskusega koostöökogemus aastast 2009, mil Keilas toimusid misjonipäevad, siis võtsime n.ö härjal sarvist kinni.

Mida kirikupäevadega taotlete?

Eks see on taaskord hea võimalus teha kirik kohalikus kogukonnas nähtavamaks ja kuulutada rõõmusõnumit Jumala päästetööst Jeesuses Kristuses. Loodame, et koguduse elu saab nende päevade abiga sädet juurde, eriti tahaks toetada meie noortetööd. Noortele soovime pakkuda lausa eraldi programmi. Kindlasti pole meie jaoks vähetähtis ka luterliku konfessionaalse identiteedi rõhutamine ja tugevdamine.

Millest pealkiri: Kindel linn?

See pealkiri on otseselt seotud Martin Lutheri tuntud koraaliga „Üks kindel linn ja varjupaik“. Marika Lekarkin kujundas kirikupäevade logo, kus Keila linna kannab Piibel. Niisugune võikski ülekantud tähenduses olla „kindel linn ja varjupaik“, s.t elu, mis rajaneb Jumala usaldusväärsel Sõnal. Selles fraasis saavad kokku usupuhastuslik pärand ja tänane päev.

Kuidas kujunes meeskond, kes korraldamises osaleb?

Meeskonda kuuluvad põhiliselt Keila koguduse ja Misjonikeskuse esindajad. Väljastpoolt on meiega kampa löönud Keila linna pressiesindaja Valdur Vacht, kes on andnud päris kasulikku nõu ja teinud asjalikke märkusi eriti meediatöö korraldamisel. Korraldavasse toimkonda kuulub hetkel ühtekokku üheksateist inimest.

Miks näib üks keskseid tegelasi olevat Martin Luther?

Reformatsioonijuubelil on ju igati kohane meenutada Lutherit, kuigi ta polnud ainukene reformaator. Ma arvan, et ega meie teadmised usupuhastusest ja ka Lutheri isikust pole ülemäära suured. Ja midagi pole teha, 16. sajandi sündmuste suurkujuks jääb vist kuni aegade lõpuni ikkagi Luther, tema kirjutised ja õpetus.

Kuidas sai peateemaks just perekesksus?

Võib olla see haakub kuidagi paremini tänase päeva aktuaalsete teemadega ühiskonnas. Reformatsioon minu meelest sakraliseeris taas perekonna ja igapäevase elu pere keskel. Luther ju rõhutas, et tõsine ja pühendunud Jumala teenimine ei kuulu ainult kloostrisse, vaid võib sama hästi teostuda ka köögis leemekulpi liigutades. „Suurest katekismusest“ loeme, et kümmet käsku seletades tõstab Luther pere ja abieluga seonduva lausa kloosterlikust eluviisist ette. Ta väidab, et kloostrielu pole Jumala käsk, küll on seda aga vajadus austada vanemaid ja kodu ning pidada pühaks abielu.

 Miks on peaesinejad Soomest?

Kui rääkida Saara Kinnunenist, siis tema on lihtsalt väga tuntud ja tunnustatud kristlik pereteemadest kõneleja. Kinnuneni sulest on ilmunud ka eesti keeles mitu head raamatut. Meie kirikupäevadel räägib ta teemal „Perekond Lutheri pilgu läbi“. Teoloog Timo Junkkaala peab ettekande teemal „Vääritimõistetud Luther“, eelmisel aastal valmis tal samanimeline raamat. Minu kui ühe korraldaja jaoks tundub see teema väga põnev ja ka oluline. Mul on jäänud mulje, et meie kirikus kahjuks sellisel viisil Lutherist ja luterlusest enam peaaegu ei räägita. Mõned seostavad Lutherit peamiselt liberaalse piibliseletuse võidukäiguga, teisal nimetatakse teda lausa hereetikuks ja valeõpetajaks. Siit ka põhjus, miks kutsusime just Junkaala. Tema tegeleb eelnimetatud probleemidega ja aitab ehk Lutherit natukenegi rehabiliteerida.

Kuidas ühendate kirikupäevad hõimunädalaga?

Selle kohta ei oska ma hetkel väga selget vastust anda. Meie korraldav toimkond on juba praegu hõimurahvaste koostöö, sest ühe laua taga istuvad eestlased, soomlased ja üks marilanna!

Kes on kirikupäevadele oodatud?

Ootame kõiki huvilisi nii kirikust kui ka väljastpoolt! 21. oktoobril – kirikupäevade konverentsil Keila Kultuurikeskuses – on plaanis ka lastehoid.

Millist toetust ootate Meie Misjoni lugejailt?

Eelkõige eestpalveid, et kirikupäevade töö ei läheks tühja ega oleks niisama aja ja raha kulutamine. Kui keegi tunneb soovi kirikupäevi rahaliselt toetada, siis selleks on võimalus kas Misjonikeskuse või Keila Miikaeli koguduse kaudu. Ja muidugi: palun tulge kõik Keila kirikupäevadele!